Ako si svojím výberom príspevku na stravu nepokaziť cestu k lepšiemu zárobku

Zamestnanecké benefity sú pre mnohých z nás príjemným bonusom k platu. Vďaka príspevku na stravu, na rekreáciu a iným individuálnym príspevkom od zamestnávateľa si môžeme dovoliť viac. Nie vždy sú však príspevky od zamestnávateľa len jednoznačným pozitívom. Kedy sa môžu otočiť proti vám a ako sa tomu vyvarovať?

Platy na Slovensku nestíhajú rastu cien. Nejeden zamestnanec preto uvažuje celkom logicky – zvýši si sumu na výplatnej páske vďaka stravnému vyplácanému na účet alebo v hotovosti. Málokto si však zároveň uvedomí, že si tým môže zhoršiť vyjednávaciu pozíciu pri každoročnom internom hodnotení zamestnancov. „Chceli by ste vyšší plat? Veď vám posielame už o 60 euro mesačne viac,“ môže znieť argument vášho zamestnávateľa, ktorému hrá navýšenie vašej mzdy o stravné do karát.

Aj v marcovom prieskume agentúry 2muse na vzorke 1 000 zamestnancov sa ukázalo, že takéhoto scenára sa obáva až 61 % ľudí z tých, ktorí si myslia, že im zamestnávateľ plat nezvýši. Ani zamestnávateľom kríza veľmi neprospela, a tak aj oni môžu hľadať spôsob ako ušetriť alebo aspoň nezvyšovať výdavky. Netreba sa preto čudovať, ak sa podobný prístup stane už od budúceho roka realitou. Riešenie je pritom jednoduché. Stačí zostať pri stravných lístkoch či kartách.

Práve stravné lístky a karty sa stávajú atraktívnymi tak ako nikdy predtým. Nielenže jasným oddelením od mzdy chránia zamestnanca pred problémami vo vyjednávaní o zvýšení mzdy. Rovnako fungujú aj pri prípadných exekúciách. Exekútor totiž na príspevok na stravu vo forme stravných kariet a lístkov nesiahne. Pri hotovosti to tak celkom neplatí. Viac sa dočítate v našom blogu.

Pre zamestnávateľov sú však aj výhodným nástrojom, ako odmeniť svojich zamestnancov. Platí totiž, že euro do stravného je euro do peňaženky zamestnanca. Hodnota stravných lístkov a kariet je v plnej miere oslobodená od daní a odvodov na strane zamestnanca. V prípade, že tento zvýšený príspevok ide zo sociálneho fondu firmy, neplatí zaň navyše ani zamestnávateľ.

Pri výbere stravného na budúci rok stavte preto na istotu a rokmi overenú formu. Stravné lístky či karta vás po rokoch už nemajú ako nemilo prekvapiť. Na rozdiel od finančného príspevku, ktorý nebudete môcť vymeniť za stravné lístky či karty najbližších 12 mesiacov. A to ani v prípade, ak sa ukáže, že je pre vás nevýhodný. Lístky a karty tak zostávajú aj naďalej tou najlepšou voľbou pre zamestnancov.