Poslanci vládnej koalície plánujú ani nie štyri mesiace od zavedenia finančného príspevku ďalšie zmeny v príspevku na stravovanie. Po novom chcú umožniť, aby zamestnanec nedostával príspevok na stravovanie k 1. pracovnému dňu v mesiaci, ale napríklad až ku koncu nasledujúceho mesiaca. Novelu Zákonníka práce , ktorý sa menil práve v oblasti stravného len pred štyrmi mesiacmi, predkladajú už na najbližšiu schôdzu parlamentu.

Kým v súčasnosti dostávajú zamestnanci príspevok na stravovanie k 1. pracovnému dňu v mesiaci, po novom si mnohí z nich budú musieť platiť obedy najprv z vlastného rozpočtu. Ide o ďalší krok v rozbití tohto sociálneho benefitu.

Problémom je, že kým dnes má zamestnanec zo zákona príspevok na stravovanie vopred, po novom mu tieto obedy môže zamestnávateľ zaplatiť aj spätne. V praxi by tak zamestnávateľ mohol stravné, ktoré minie zamestnanec napríklad od 1. do 30. júna, uhradiť až k 31. júlu. Dnes dostáva zamestnanec príspevok, či už vo forme stravných lístkov, stravovacích kariet alebo finančného príspevku, k 1. júnu tak, aby si v prípade iných nevyhnutných výdavkov zo svojho rozpočtu mohol dovoliť pravidelný obed.

Návrh novely síce hovorí, že zamestnávateľ môže upraviť termín vyplácania v kolektívnej zmluve alebo preddavkovo v pracovnej zmluve. Zamestnanec však v takomto prípade ťahá za kratší koniec, keďže to závisí od súhlasu zamestnávateľa.

Najmä v rodinách s nižšími príjmami tvorí stravné dôležitú položku pri každomesačnom zabezpečovaní stravy. V priemernej pracujúcej rodine s dvoma zamestnanými dospelými to predstavuje možný výpadok mesačne vyše 170 euro na jedlo a potraviny. Zamestnávateľ im výdavky teoreticky preplatí v ďalšej výplate, teda v čase, kedy už povedzme pol mesiaca opäť platia stravné zo svojho rozpočtu.

Vláda prichádza s opätovným okresávaním sociálneho zabezpečenia zamestnancov v čase, kedy stále ešte platí napríklad aj zmrazenie rastu minimálneho príspevku na stravovanie, teda hodnoty stravných lístkov, stravovacích kariet či jedla v kantíne. To sa malo v zmysle platného zákona meniť už v apríli 2020, vláda však rozhodla o jeho zmrazení s odôvodnením pomoci podnikateľom v čase krízy.

Stravné tak ostáva zmrazené napriek neustále rastúcim cenám potravín a jedál v reštauráciách. V kombinácii s posunutím vyplácania stravného budú mnohé slovenské rodiny čeliť finančnému tlaku, ktorý počas pandémie nemusia ustáť.