Od januára 2023 vstúpi do platnosti nová legislatíva, ktorá prinesie postupný prechod od papierových straveniek ku elektronickým gastrokartám. Prečo by ste nad gastrokartami mali uvažovať v porovnaní s finančným príspevkom?

Aj keď novela z roku 2021 dala zamestnancom možnosť vybrať si namiesto straveniek finančný príspevok, väčšia časť z nich podľa prieskumu Asociácie moderných benefitov (AMOBE) zotrvala pri stravovacích poukážkach a elektronických gastrokartách. Pozitívnym novinkou je digitalizácia stravovacích poukážok. Podľa novely Zákonníka práce ich zamestnávatelia tým zamestnancom, ktorí túto formu doteraz nevyužívali, začnú postupne poskytovať od jauára 2023 v elektronickej forme. Zákon pripúšťa, že tam, kde z objektívnych príčin nie je možné použiť elektronické gastrokarty na pracovisku alebo v jeho blízkosti, môžu byť zachované papierové stravovacie poukážky. Ako bude toto ustavovenie zákona uplatňované, ukáže prax a potreby konkrétnych zamestnávateľov a zamestnancov.

Elektronické gastrokarty – nové výhody i príležitosti

Výhody gatrokariet spočívajú najmä v tom, že prinášajú ich používateľom celý rad výhod, zliav, cashbackov. Čiže platbami za stravu získavajú zamestnanci využívajúci digitálne riešenia vždy niečo navyše. To je jedna z kľúčových výhod v porovnaní s finančným príspevkom – pri ňom zamestnanci nedostanú určite nič navyše.

Čo získavajú používatelia gastrokariet:

  • Odmena aktívnych stravníkov obedových menu, a to napríklad získaním kreditu na nákup ďalšieho obeda alebo priamo obedom zadarmo
  • Systém atraktívnych zliav v kamenných a online obchodoch, kde pri aktívnom používaní môžu používatelia získať exkluzívne zľavy až do výšky 70%
  • Zapojenie do rôznych súťaží a programov, v ktorých používatelia môžu získať hodnotné ceny
  • Ročná úspora používateľa tak môže dosiahnuť niekoľko stovák eur ročne


Gastrokarty už dnes ponúkajú vyšší užívateľský komfort – rýchle zaplatenie obeda, úhrada presnej sumy bez zaokrúhlenia a teda finančnej straty, možnosť poslať si navzájom platbu s kolegami za obed, rýchle zablokovanie karty pri jej strate, prehľad o čerpaní stravného a mnoho ďalších výhod. Elektronické gastrokarty sa tak vďaka týmto benefitom stávajú pre zamestnancov najvýhodnejšou formou stravného.