Naše riešenia
Asociácia moderných benefitov je združením spoločností aktívnych v oblasti sprostredkovania zamestnaneckých benefitov a nástrojov sociálnej pomoci. Obhajujeme a presadzujeme inovatívne riešenia nie len v oblasti zamestnaneckých benefitov, ale aj v oblasti sociálnej politiky, cestovného ruchu, kultúry a gastra.
Zamestnanci
Komu je určené
Podľa § 152 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zabezpečiť všetkým zamestnancom stravovanie alebo príspevok na stravovanie vo výške stanovenej zákonom. Týka sa to zamestnancov v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, vykonávajúcich prácu viac ako 4 hodiny v rámci pracovnej zmeny, platí to aj pri čiastočnom úväzku. Stravné je na Slovensku oslobodené od zdravotného a sociálneho poistenia a dane z príjmov, a to do zákonom stanovenej výšky. O forme stravného rozhoduje zamestnávateľ (zabezpečenie stravného prostredníctvom zmluvného dodávateľa alebo stravovacieho zariadenia, podnikovej kantíny alebo prostredníctvom stravovacích kariet či finančného príspevku). Zamestnanec si môže vybrať medzi stravovacími kartami a finančným príspevkom raz ročne.
Možnosti a príležitosti
- Zamestnanec má nárok aj na 2 príspevky na stravné, ak má uzatvorených viac pracovných pomerov súčasne nad 4 hod.
- Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnancovi môže byť v súlade so Zákonníkom práce poskytnutý ďalší príspevok na stravovanie.
- Zamestnanec môže zo zdravotných dôvodov (doložených od lekára) odmietnuť stravovanie vo firemnej jedálni, v tom prípade má nárok na príspevok.
- Zamestnanec má rovnako nárok na príspevok na stravova) nie aj počas home-officu.
Na čo si dať pozor
Príspevok na stravovanie musí byť podľa Zákonníka práce poskytnutý vždy popredu. V prípade, ak sa stravné vypláca až po skončení mesiaca, hrozí, že takýto príspevok bude v prípade kontroly správcom dane preklasifikovaný a nebude oslobodený od dane a odvodov pre zamestnancov. Pri skončení pracovného pomeru je povinnosť dopredu vyplatené stravné za dni, ktoré už zamestnanec neodpracuje, buď zamestnancovi zraziť zo mzdy, alebo ho zamestnanec vráti zamestnávateľovi. Ak si zamestnávateľ svoju zákonnú povinnosť zabezpečovať stravovanie neplní, môžu si zamestnanci svoje práva uplatniť na súde. Pri prekážke na strane zamestnávateľa (napr. oprava priestorov kantíny) nárok na stravné nevzniká (zamestnávateľ ho však môže poskytnúť dobrovoľne). Ak zamestnanci uprednostnia formu finančného príspevku pred stravovacou kartou, je potrebné si uvedomiť, že je to položka, ktorá môže byť predmetom exekúcie. Od roku 2023 sa stravné lístky poskytujú prevažne v elektronickej forme. Výnimkou povinnej elektronizácie lístkov je situácia, že použitie stravovacej karty nie je na pracovisku alebo v jeho blízkosti možné.
Tipy a rady
- Stravovacie karty sú dnes preukázateľne najvýhodnejšou formou stravného. Ich používatelia môžu prostredníctvom nich čerpať celý rad výhod – rôzne zľavy, cashbacky, bonusy, ktoré poskytujú prevádzkovatelia kariet. Používatelia finančného príspevku nedostanú nič navyše.
- Zamestnanci majú možnosť poslať si navzájom platbu s kolegami za obed.
- Pri použití stravovacej karty nedochádza k zaokrúhľovaniu a teda finančnej strate.
Komu sú určené
Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov, má povinnosť poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovný pomer trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov, na jeho písomnú žiadosť príspevok na rekreáciu. Dohodári a konatelia zákonný nárok na príspevok nemajú. Zákonník práce dáva zamestnávateľom možnosť príspevok na rekreáciu poskytnúť vo forme rekreačného poukazu. Rekreačný poukaz je možné čerpať u vybraných poskytovateľov služieb, je vydávaný na konkrétnu fyzickú osobu (je neprenosný) a je potrebné ho čerpať v priebehu jedného roka.
Možnosti a príležitosti
- Príspevok na rekreáciu je možné čerpať na služby cestovného ruchu spojené s ubytovaním najmenej na 2 noci na území SR, pobytový balík najmenej na 2 noci na území SR spojený so stravovaním či s wellness, ale aj organizované viacdenné aktivity a podujatia počas školských prázdnin na území SR pre dieťa zamestnanca (napr. detské tábory) a športovú činnosť dieťaťa zamestnanca (platba za športové kluby).
- Príspevok na rekreáciu sa v rámci jedného roka nemusí vyčerpať jednorazovo, ale aj na viackrát.
- Právo na príspevok na rekreáciu majú aj zamestnanci na materskej a rodičovskej dovolenke, ak splnia zákonné podmienky.
Na čo si dať pozor
- V prípade príspevku na rekreáciu je potrebné odovzdať účtovné doklady (stačí kópia, originál iba k nahliadnutiu) na úhradu zamestnávateľovi najneskôr do 30 dní od skončenia rekreácie. Povinnou náležitosťou účtovného dokladu je okrem iného aj označenie účastníkov pobytu. Pri využití rekreačného poukazu táto povinnosť odpadá.
- Pozor na drobných prevádzkovateľov ubytovacích zariadení a ubytovaní na súkromí. Tento príspevok, resp. poukaz je možné si uplatniť len u podnikateľského subjektu (SZČO, s. r. o. a pod.), nie u fyzickej osoby, ktorá má pridelené DIČ z dôvodu príjmov z prenájmu.
- Príspevok na rekreáciu musí byť zamestnancovi uhradený po predložení účtovných dokladov v najbližšom výplatnom termíne na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
- Ak ide o pobyt na prelome roka, napr. silvestrovský pobyt, príspevok sa počíta do kalendárneho roka, v ktorom sa pobyt začal.
- Nevyčerpaný príspevok neprechádza do nového kalendárneho roka.
Tipy a rady
- Rekreačný príspevok/poukaz nemusí slúžiť len na úhradu ubytovania a stravovania, ale aj na tzv. balíky služieb, čiže napríklad aj na wellness.
- Oprávneným výdavkom sú aj dve po sebe idúce noci v rôznych ubytovacích zariadeniach, keďže zákon nehovorí o väzbe na
jedno ubytovacie zariadenie. - Úhrada oprávnených výdavkov na rekreáciu má byť zaplatená z účtu zamestnanca. U manželov sa akceptuje aj úhrada z iného účtu.
Čoraz viac sa do popredia dostávajú benefity podporujúce work-life balance. Tzv. nefinančné benefity tak poskytujú pre zamestnávateľa veľa možností a príležitostí, ako motivovať zamestnancov.
Medzi nefinančné benefity patria napríklad:
- work-life balance benefity (dovolenka navyše, voľno v deň narodenín, narodenia dieťaťa, pohrebu, práca z domu, flexibilný pracovný čas/voľná dochádzka, práca z domu), sabbatical a sick day – za takýto deň zamestnanec dostane náhradu mzdy, ktorá podlieha dani zo závislej
činnosti a rovnako aj odvodom, - odborné alebo jazykové vzdelávanie – takýto benefit je oslobodený od dane a odvodov u zamestnanca za podmienky, že ide o také vzdelávanie, ktoré súvisí s podnikateľskou činnosťou zamestnávateľa alebo môže ísť o vysokoškolské vzdelávanie, ak zamestnanec u zamestnávateľa pracuje aspoň 24 mesiacov,
- mobilný telefón na súkromné účely,
- auto aj na súkromné účely – pozor, v takomto prípade je potrebné zamestnancovi zdaňovať mesačne sumu vo výške 1 % zo vstupnej (nákupnej) ceny automobilu, a to až najviac 8 po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov od zaradenia motorového vozidla do užívania. Prvý rok sa zdaňuje celé 1 %, od ďalšieho roka sa toto percento znižuje,
- poskytovanie miesta na parkovanie,
- zabezpečenie dopravy do zamestnania – je oslobodené na strane zamestnanca, ak verejným poskytovateľom pravidelnej dopravy nie je doprava preukázateľne vykonávaná vôbec alebo v rozsahu zodpovedajúcom potrebám zamestnávateľa, takéto výdavky budú zároveň aj daňovým výdavkom zamestnávateľa, možnosť dochádzania do práce na bicykli – priestor na bezpečné uloženie bicyklov, sprchy,
darčekové karty a poukážky – ak spĺňajú kritéria nepeňažného benefitu (ich použitie je obmedzené napr. na určitý okruh dodávateľov), v takomto prípade ich možno na strane zamestnancov tiež oslobodiť od dane a odvodov do výšky 500 eur, firemné akcie, teambuildingy, family day, jedlo, nápoje alebo ovocie na pracovisku zadarmo, vitamínové balíčky, oddychová, relaxačná miestnosť alebo zóna, - cvičenie v kancelárii, masáže,
- škôlka pre deti zamestnancov,
- psychologické poradenstvo,
- poskytnutie rekreačných a ubytovacích zariadení,
- nadštandardná zdravotná starostlivosť/členstvo na súkromných klinikách,
- ekologická mobilita (príspevok na elektrobicykel, eko kozmetiku),
- ochranné pracovné prostriedky, pracovné oblečenie.
Na čo si dať pozor
- V prípade nefinančných (nepeňažných) benefitov je možné zamestnancom oslobodiť ich poskytnutie od dane a odvodov do výšky 500 eur za rok, ak nejde o špecifické benefity, ktoré individuálne rieši zákon o dani z príjmov (napríklad stravné a rekreačné poukazy), avšak zároveň si ich zamestnávateľ nemôže uznať ako daňový výdavok.
- V prípade zmeny zamestnávateľa je dobré si „ustrážiť“ uplatnenie nefinančných benefitov do výšky 500 eur, pretože to je možné uplatniť len raz za rok.
Tipy a rady
- Zamestnanci majú tiež nárok na úhradu dioptrických okuliarov, ak sa preukáže lekárskym posudkom, že ich potrebujú na výkon svojej práce. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnancov na prácu so zobrazovacou jednotkou a priebežne zdravotnú spôsobilosť kontrolovať.
- V rámci implementácie motivačných programov pre svojich zamestnancov je novinkou poskytnutie zamestnaneckých akcií od zamestnávateľa, ktoré na strane zamestnancov od roku 2024 nebudú podliehať dani a odvodom. Podmienkou je však, že takýto zamestnávateľ predtým nevyplácal dividendy a zamestnanecké akcie neboli a nie sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu (uplatniteľné skôr v prípade tzv. startupov).
Zamestnávatelia
Komu je určené
Podľa § 152 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zabezpečiť všetkým zamestnancom stravovanie alebo príspevok na stravovanie vo výške stanovenej zákonom. Týka sa to zamestnancov v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, vykonávajúcich prácu viac ako 4 hodiny v rámci pracovnej zmeny, platí to aj pri čiastočnom úväzku. Stravné je na Slovensku oslobodené od zdravotného a sociálneho poistenia a dane z príjmov, a to do zákonom stanovenej výšky. O forme stravného rozhoduje zamestnávateľ (zabezpečenie stravného prostredníctvom zmluvného dodávateľa alebo stravovacieho zariadenia, podnikovej kantíny alebo prostredníctvom stravovacích kariet či finančného príspevku). Zamestnanec si môže vybrať medzi stravovacími kartami a finančným príspevkom raz ročne.
Možnosti a príležitosti
- Zamestnávateľ má možnosť rozšíriť okruh osôb, ktorým zabezpečí stravovanie a ktorým bude na stravovanie prispievať.
- Príspevok na stravovanie je tak možné poskytnúť aj dohodárom, zamestnancom počas ich dovolenky či inej ospravedlnenej neprítomnosti.
- Optimálnym nastavením výšky stravného – napríklad využívaním celej sumy stravného (nielen minimálnej) – vie zamestnávateľ daňovo a odvodovo výhodne zvýšiť disponibilný príjem zamestnancov.
- Zamestnávateľ môže prispievať na stravovanie zamestnancov nad sumu stanovenú zákonom aj zo sociálneho fondu, pričom tento príspevok je rovnako oslobodený na strane zamestnanca a jeho výška nie je limitovaná.
Tipy a rady
Stravovacie karty sú dnes preukázateľne najvýhodnejšou formou stravného. Ich používatelia môžu prostredníctvom nich čerpať celý rad výhod – rôzne zľavy, cashbacky, bonusy, ktoré poskytujú prevádzkovatelia kariet. Používatelia finančného príspevku nedostanú nič navyše.
Komu sú určené
Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov, má povinnosť poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovný pomer trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov, na jeho písomnú žiadosť príspevok na rekreáciu. Dohodári a konatelia zákonný nárok na príspevok nemajú. Zákonník práce dáva zamestnávateľom možnosť príspevok na rekreáciu poskytnúť vo forme rekreačného poukazu. Rekreačný poukaz je možné čerpať u vybraných poskytovateľov služieb, je vydávaný na konkrétnu fyzickú osobu (je neprenosný) a je potrebné ho čerpať v priebehu jedného roka.
Možnosti a príležitosti
- Za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu (55 % oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur za kalendárny rok) môže príspevok na rekreáciu poskytnúť zamestnancovi aj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 49 zamestnancov. Ak v tomto prípade splní zamestnanec všetky podmienky a zamestnávateľ sa dobrovoľne rozhodne postupovať podľa Zákonníka práce, sú náklady na príspevky na rekreáciu daňovým výdavkom zamestnávateľa.
- Pre zamestnávateľa je daňovým výdavkom aj použitie vlastného či prenajatého rekreačného alebo ubytovacieho zariadenia pre svojich zamestnancov, ktoré bude u zamestnancov tiež oslobodené od odvodov a dane.
- Zamestnávateľ ho môže skombinovať aj s použitím príspevku na rekreáciu a uhradí tak náklady na prevádzku zariadenia sám sebe.
- Suma príspevku u zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, sa znižuje v pomere zodpovedajúcemu kratšiemu pracovnému času.
Tipy a rady
- 90 % zamestnancov by si želalo, aby boli rekreačné poukazy pre všetky firmy, nielen pre veľké
- 80 % zamestnancov by muselo obmedziť výdavky na rekreáciu a oddychové aktivity, ak by sa rekreačné poukazy obmedzili alebo zrušili
- Od 1. 1. 2025 budú môcť zamestnanci posunúť rekreačný poukaz na svojho rodiča. V prípade, že majú deti, tak môžu využiť dva v jednom a poslať starých rodičov s deťmi niekam v okolí na dovolenku. Rodičia majú väčšiu pohodu pre svoju prácu. Ďalším dôvodom môže byť, že uprednostňujú zahraničie, t. j. rekreačný poukaz by sa aj v tomto prípade využil a splnil by účel.
Nefinančné benefity poskytujú pre zamestnávateľa veľa možností a príležitostí, ako motivovať zamestnancov, pričom do popredia sa čoraz viac dostávajú benefity podporujúce work-life balance.
Medzi nefinančné benefity patria napríklad:
- work-life balance benefity (dovolenka navyše, voľno v deň narodenín, narodenia dieťaťa, pohrebu, práca z domu, flexibilný pracovný čas/voľná dochádzka, práca z domu), sabbatical a sick day – za takýto deň zamestnanec dostane náhradu mzdy, ktorá podlieha dani zo závislej
činnosti a rovnako aj odvodom, - odborné alebo jazykové vzdelávanie – takýto benefit je oslobodený od dane a odvodov u zamestnanca za podmienky, že ide o také vzdelávanie, ktoré súvisí s podnikateľskou činnosťou zamestnávateľa alebo môže ísť o vysokoškolské vzdelávanie, ak zamestnanec u zamestnávateľa pracuje aspoň 24 mesiacov,
- mobilný telefón na súkromné účely,
- auto aj na súkromné účely – pozor, v takomto prípade je potrebné zamestnancovi zdaňovať mesačne sumu vo výške 1 % zo vstupnej (nákupnej) ceny automobilu, a to až najviac 8 po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov od zaradenia motorového vozidla do užívania. Prvý rok sa zdaňuje celé 1 %, od ďalšieho roka sa toto percento znižuje,
- poskytovanie miesta na parkovanie,
- zabezpečenie dopravy do zamestnania – je oslobodené na strane zamestnanca, ak verejným poskytovateľom pravidelnej dopravy nie je doprava preukázateľne vykonávaná vôbec alebo v rozsahu zodpovedajúcom potrebám zamestnávateľa, takéto výdavky budú zároveň aj daňovým výdavkom zamestnávateľa, možnosť dochádzania do práce na bicykli – priestor na bezpečné uloženie bicyklov, sprchy, darčekové karty a poukážky – ak spĺňajú kritéria nepeňažného benefitu (ich použitie je obmedzené napr. na určitý okruh dodávateľov), v takomto prípade ich možno na strane zamestnancov tiež oslobodiť od dane a odvodov do výšky 500 eur, firemné akcie, teambuildingy, family day, jedlo, nápoje alebo ovocie na pracovisku zadarmo, vitamínové balíčky, oddychová, relaxačná miestnosť alebo zóna,
- cvičenie v kancelárii, masáže,
- škôlka pre deti zamestnancov,
- psychologické poradenstvo,
- poskytnutie rekreačných a ubytovacích zariadení,
- nadštandardná zdravotná starostlivosť/členstvo na súkromných klinikách,
- ekologická mobilita (príspevok na elektrobicykel, eko kozmetiku),
- ochranné pracovné prostriedky, pracovné oblečenie.
Tipy a rady
- Nefinančné benefity Vám vieme poskytnúť na karte plnej benefitov tak, aby si sám zamestnanec mohol vybrať služby, ktoré jeho potrebe vyhovujú najviac.
- V prípade nefinančných (nepeňažných) benefitov je možné zamestnancom oslobodiť ich poskytnutie od dane a odvodov do výšky 500 eur za rok, ak nejde o špecifické benefity, ktoré individuálne rieši zákon o dani z príjmov (napríklad stravné a rekreačné poukazy), avšak zároveň si ich zamestnávateľ nemôže uznať ako daňový výdavok.
HORECA a gastro sektor
AMOBE podporuje cestovný ruch na Slovensku
Jedným z najobľúbenejších benefitov sú rekreačné poukazy, ktoré v roku 2022 priniesli slovenským ubytovacím zariadeniam viac ako milión prenocovaní. V cestovnom ruchu sú také obľúbené, že najnovšie sa o rozšírenie využitia rekreačných poukazov uchádza aj združenie akvaparkov a kúpalísk. Zamestnanci by tiež privítali, aby sa výška rekreačného poukazu zvyšovala o infláciu, ako je to pri stravnom.
Rekreačné poukazy – najvýhodnejšia forma rekreácie:
- Promo HORECA zariadení a motivácia ľudí minúť u nich minúť prostriedky.
- Menej administratívy a väčší užívateľský komfort na strane poskytovateľa ubytovacej služby, ale aj na strane zamestnávateľa.
- Digitalizácia prináša viac dát o zákazníkoch s lepšou možnosťou cielenia a správy cenovej politiky.
Pomáhame HORECA segmentu rásť
- HORECA sektor hodnotí rekreačné poukazy pozitívne a bezmála tri štvrtiny zariadení má podiel RP vyšší ako 10 %.
- Rekreačné poukazy podporujú lokálny cestovný ruch celoročne – nielen počas prázdnin a voľna.
- Až 89 % slovenských zamestnancov si želá, aby sa rozšírilo využitie rekreačných poukazov aj na viac služieb, ako sú napríklad akvaparky, múzeá či ďalšie atrakcie v domácom cestovnom ruchu.
- Väčšina prevádzkovateľov ubytovacích služieb si myslí, že by nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu malo rozvíjať rekreačné poukazy ako nástroj na podporu domáceho cestovného ruchu.
- Prostredníctvom zamestaneckých benefitov pomáhame HORECA segmentu získať a udržať zamestnancov (zamestnanecké benefity sú daňovo a odvodovo výhodnejšie, dajú sa prispôsobiť individuálnym potrebám s minimálnou administratívnou náročnosťou).
AMOBE podporuje kvalitné stravovanie v reštauráciách
- AMOBE podporuje návrat zákazníkov do reštaurácií.
- AMOBE sa usiluje o zvýšenie stravného na úroveň reálnych cien.
- Asociácia presadzuje, aby zamestnanci dostávali plné stravné, ktoré je dnes na úrovni 6,80 eur.
- Asociácia podporuje súčasný systém priebežného zvyšovania stravného zo zákona v závislosti od rastu inflácie.
Digitálne stravovacie karty – najvýhodnejšia forma stravného:
- Odmena aktívnych stravníkov obedového menu, a to napríklad získaním kreditu na nákup ďalšieho obeda alebo priamo obedom zadarmo.
- Systém atraktívnych zliav v kamenných a online obchodoch, ktorý pri aktívnom používaní ponúka exkluzívne zľavy.
- Zapojenie do rôznych súťaží a programov, v ktorých môžu používatelia získať hodnotné ceny.
- Rýchle zaplatenie obeda, bez zaokrúhľovania a teda finančnej straty.
- Možnosť poslať si navzájom platbu s kolegami za obed.
- Vysoká bezpečnosť – rýchle zablokovanie karty pri jej strate.
- Prehľad o čerpaní stravného a mnoho ďalších výhod.
Pomáhame gastroprevádzkam rásť
Obchodné dáta
Prevádzkovateľom gastra vieme poskytnúť dáta o zákazníckom správaní, ktoré sú dôležité pre nastavenie obchodného modelu gastroprevádzky. Napríklad, koľko zákazníkov a v akom čase ich navštevuje, profily návštevnosti v rámci jednotlivých dní v týždni alebo dokonca aj v rámci ročného obdobia. Dostupné sú tiež dáta o priemernej výške platieb a ďalšie užitočné údaje zákazníckeho správania, ktoré sú nevyhnutné pre náplň biznis modelu prevádzky, jej profitability, nárokov na personál a pod.
Marketingové dáta
Riešenia našich členov ponúkajú aj vytvorenie a komfortnú správu lojalitných programov pre užívateľov stravovacích kariet. Tieto programy motivujú zákazníkov k opakovanej návšteve gastrozariadenia a vytvoreniu stabilnej komunity zákazníkov, a umožňujú individuálne nastavnie balíkov marketingových propagačných služieb.
Štát a neziskovky
Adresná a účelová pomoc pre nízkopríjmové skupiny, ľudí pod hranicou chudoby, osamelým matkám, rodinám, seniorov, zdravotne znevýhodnených, alebo iným ľuďom v núdzi. Jednorazovo alebo opakovane vieme prostredníctvom elektronických sociálnych kariet poskytnúť finančnú pomoc na zdokladované nadmerné náklady na nájomné, bývanie, potraviny, energie a iné nevyhnutné materiálne zabezpečenie.
Podpora nájomného bývania
Podpora mladých rodín
Na Slovensku čelíme vyľudňovaniu vidieka a koncentrácii obyvateľstva v produktívnom veku vo väčších mestách. Veľakrát tak mladí ľudia opúšťajú rodičovské domy v obciach, ktoré potom chátrajú. Pomôcť zastaviť tento trend by mohol príspevok na rekonštrukciu rodičovských domov tak, aby spĺňali aj ekologické parametre udržateľnosti a energetickej nenáročnosti. Tento príspevok by bol adresne a účelovo poskytnutý mladým ľuďom so záujmom o rekonštrukciu rodičovského domu prostredníctvom systémov AMOBE.
Riešenia pre mestá a obce
Adresná pomoc sociálne znevýhodneným skupinám
Adresná a účelová pomoc pre nízkopríjmové skupiny, ľudí pod hranicou chudoby, osamelým matkám, rodinám, seniorov, zdravotne znevýhodnených, alebo iným ľuďom v núdzi. Jednorazovo alebo opakovane vieme prostredníctvom elektronických sociálnych kariet poskytnúť finančnú pomoc na zdokladované nadmerné náklady na nájomné, bývanie, potraviny, energie a iné nevyhnutné materiálne zabezpečenie.
Podpora politík udržateľnosti (ekošeky)
Európa sa zmieta v energetickej kríze. Na Slovensku je energetickou chudobou ohrozená každá šiesta domácnosť. Súčasne čelíme inflácii a rastu cien. Koniec týchto problémov je v nedohľadne. Veľa ľudí sa musí rozhodovať medzi teplou večerou alebo vykúreným bytom alebo domom. Preto príspevky z Fondu energetickej solidarity od firiem, ktoré vyrábajú, prenášajú alebo distribuujú energie, môžu byť adresne a účelne poskytované domácnostiam ohrozeným energetickou chudobou pomocou Digitálnych kariet AMOBE.
Adresná pomoc sociálne znevýhodneným skupinám
AMOBE je združenie poskytovateľov benefitných riešení a podporných riešení pre sociálne či rôzne znevýhodnené skupiny obyvateľov. Aktívne presadzujeme význam a výhody sociálnych inovácií a moderných zamestnaneckých benefitov. Presadzujeme hodnoty EÚ v oblasti sociálnej politiky pre zamestnancov, ale aj pre iné skupiny obyvateľstva (odídencov, dôchodcov…), ďalej v oblasti podpory lokálnej ekonomiky, najmä podpory gastro sektora a cestovného ruchu. Účelová a adresná pomoc pre ohrozené skupiny obyvateľstva, seniorov, deti, viacpočetné rodiny, jednorodičovské domácnosti či odídencov z Ukrajiny.